Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Αράδου, Ιενοπόλεως και Χαλματζίου κυρός Βησσαρίων. (1914-1984).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Βασίλειος Αστιλεάνου γεννήθηκε στις 14 Μαρτίου 1914 στο Κλούζ. Σπούδασε Θεολογία στην Ουνιτική Ακαδημία του Κλούζ, από την οποία αποφοίτησε το 1935. Το 1958 εντάχθηκε στην Ορθόδοξη Εκκλησία της Ρουμανίας. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Αρχιεπισκοπή Βουκουρεστίου. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1962 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Πλοεστίου, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Ρουμανίας. Στις 16 Δεκεμβρίου 1968 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Ρασιναρεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Σιμπίου. Στις 10 Ιουνίου 1973 εξελέγη Επίσκοπος Αράδου, Ιενοπόλεως και Χαλματζίου. Εκοιμήθη στο Αράντ στις 6 Αυγούστου 1984. Ενταφιάστηκε στην Ιερά Μονή Χόντος-Μποντρόγκ.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Απριλίου 2019.