Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καπιτωλιάδος κύριος Ησύχιος. (γεν. 1944).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Ο κατά κόσμον Ηλίας Κοντογιάννης γεννήθηκε στις Αχαρνές (Μενίδι) Αττικής το 1944. Το 1958 μετέβη στα Ιεροσόλυμα. Στις 18 Δεκεμβρίου 1961 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Δεκεμβρίου 1961 και Πρεσβύτερος το 1964. Το 1967 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 1975 αποφοίτησε από τη Νομική Σχολή Αθηνών. Υπηρέτησε ως Πατριαρχικός Επίτροπος στην Μητρόπολη Πτολεμαΐδος από το 1981 μέχρι το 1984. Στις 26 Μαρτίου 1984 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αβήλων. Διετέλεσε Πατριαρχικός Επίτροπος στο Ίρμπετ της Ιορδανίας από το 1984 μέχρι το 1991. Στις 10 Νοεμβρίου 1991 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Καπιτωλιάδος. Το 1994 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 30 Μαρτίου 2019.