Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χριστιανουπόλεως κύριος Παύλος. (γεν. 1938).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Παύλος Λάιος γεννήθηκε στην Άρτα το 1938. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1962. Στις 11 Μαρτίου 1984 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χριστιανουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας με έδρα την Αδελαΐδα. Το 1994 αποσχίστηκε από το Οικουμενικό Πατριαρχείο και ίδρυσε δική του εκκλησιαστική κοινότητα την οποία ονόμασε "Αυτοκέφαλη Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία Αμερικής και Αυστραλίας". Στις 15 Οκτωβρίου 1994 καθαιρέθηκε. Στις 12 Ιουνίου 2019 κατόπιν αιτήματος μετανοίας ήρθη η καθαίρεση και αποκαταστάθηκε με τον ίδιο τίτλο.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 13 Ιουνίου 2019.