Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Δυτικής Αμερικής κυρός Γρηγόριος. (1911-1985).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Ουντίτσκη γεννήθηκε στις 14 Ιανουαρίου 1911 στη Βελίκα Κίκιντα της Γιουγκοσλαβίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Στις 9 Αυγούστου 1936 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Χιλανδαρίου στο Άγιον Όρος. Το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος. Το 1938 μετέβη στις Η.Π.Α. Κατά τον δεύτερο Παγκόσμιο πόλεμο επέστρεψε στη Γιουγκοσλαβία. Μετά το τέλος του πολέμου μετέβη στην Ιταλία και στη συνέχεια επέστρεψε στις Η.Π.Α. Στις 4 Αυγούστου 1963 χειροτονήθηκε στην Αλχάμπρα της Καλιφόρνιας πρώτος Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Δυτικής Αμερικής. Τη χειροτονία τέλεσε ο Επίσκοπος Μπρανιτσέβου Χρυσόστομος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Ανατολικής Αμερικής και Καναδά Στέφανο και Κεντρώας Αμερικής Φιρμιλιανό. Εκοιμήθη στην Αλχάμπρα στις 9 Οκτωβρίου 1985. Η νεκρώσιμος ακολουθία εψάλη στις 15 Οκτωβρίου 1985 προεξάρχοντος του Επισκόπου Νύσσης Ειρηναίου.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.