Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Λαρίσης και Πλαταμώνος κυρός Ιάκωβος. (1909-1985).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Ιάκωβος Σχίζας γεννήθηκε στην Ανδραβίδα Ηλείας το 1909. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1937. Υπηρέτησε ως στρατιωτικός ιερέας κατά τον ελληνοϊταλικό πόλεμο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1948. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Αττικής από το 1948 μέχρι το 1960. Στις 18 Μαΐου 1960 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Λαρίσης και Πλαταμώνος. Στις 3 Μαΐου 1968 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 5 Απριλίου 1985.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 16 Απριλίου 2019.