Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεγάλου Τυρνόβου κύριος Γρηγόριος. (γεν. 1950).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Γιόργκο Ιβάνωφ Στεφάνωφ γεννήθηκε στο χωριό Κοσάρεβετς του Δήμου Λιάσκοβετς του Νομού Μεγάλου Τυρνόβου στις 10 Οκτωβρίου 1950. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1979. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1974 και Πρεσβύτερος το 1980. Στις 6 Δεκεμβρίου 1981 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Δεκεμβρίου 1985 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κωνσταντίας. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Στάρας Ζαγόρας από το 1985 μέχρι το 1987 και της Μητροπόλεως Μεγάλου Τυρνόβου από το 1987 μέχρι το 1990. Από την 1 Απριλίου 1990 μέχρι τις 19 Ιουνίου 1990 διετέλεσε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Φιλιππουπόλεως. Από την 1 Ιουλίου 1990 μέχρι το 1994 διετέλεσε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Σόφιας. Στις 27 Φεβρουαρίου 1994 εξελέγη Μητροπολίτης Μεγάλου Τυρνόβου.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 09 Μαΐου 2022.