Ο Μακαριώτατος Μητροπολίτης Σόφιας και Πατριάρχης πάσης Βουλγαρίας κύριος Νεόφυτος. (γεν. 1945).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Συμεών Νικόλωφ Δημητρώφ γεννήθηκε στη Σόφια στις 15 Οκτωβρίου 1945. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1971. Στις 3 Αυγούστου 1975 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Αυγούστου 1975 και Πρεσβύτερος στις 25 Μαρτίου 1976. Στις 21 Νοεμβρίου 1977 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σόφιας από το 1981 μέχρι το 1985. Στις 8 Δεκεμβρίου 1985 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λεύκης. Διετέλεσε Κοσμήτορας της Θεολογικής Ακαδημίας Σόφιας από το 1989 μέχρι το 1992. Από το 1992 μέχρι το 1994 διετέλεσε Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου. Στις 3 Απριλίου 1994 εξελέγη Μητροπολίτης Δοροστόλου και Τσερβένου. Στις 19 Δεκεμβρίου 2001 μετά τη διαίρεση της Μητροπόλεως Δοροστόλου και Τσερβένου στις Μητροπόλεις Δοροστόλου με έδρα την Σιλίστρα και Ρούσε με έδρα το Ρούσε ονομάστηκε Μητροπολίτης Ρούσε. Στις 24 Φεβρουαρίου 2013 εξελέγη Μητροπολίτης Σόφιας και Πατριάρχης Βουλγαρίας.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 22 Απριλίου 2019.