Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βιδινίου κυρός Φιλάρετος. (1921-1987).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Σλάβτσο Τσέκωφ  Ιγκνάτωφ γεννήθηκε στις 5 Ιουνίου 1921 στο χωριό Βάρμποβσετς του Δήμου Ντιμόβου του Νομού Βιδινίου. Στις 29 Μαΐου 1941 εκάρη μοναχός Στις 11 Ιανουαρίου 1942 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Λοβτσού Φιλάρετο. Το 1951 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Σόφιας. Στις 29 Ιουνίου 1953 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Σηλύμνου Νικόδημο. Στις 26 Απριλίου 1954 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μπατσκόβου (1961-1964) και ως Προϊστάμενος του Μετοχίου του Πατριαρχείου Βουλγαρίας στη Μόσχα (1964-1968). Στις 30 Ιουνίου 1968 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ της Σόφιας τιτουλάριος Επίσκοπος Βελίκης. Στις 2 Μαΐου 1971 εξελέγη Μητροπολίτης Βιδινίου. Εκοιμήθη στο Βιντίν στις 4 Ιουνίου 1987.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 25 Ιουνίου 2019.