Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Υόρκης κυρός Ιωσήφ. (1907-1987).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο Ιωσήφ Ντικώφ γεννήθηκε στο Πλέβεν στις 11 Απριλίου 1907. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Σόφιας το 1934. Στις 18 Μαΐου 1935 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Μαΐου 1935 από τον Μητροπολίτη Βράτζης Παΐσιο και Πρεσβύτερος στις 6 Απριλίου 1936 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Διετέλεσε Πρωτοσύγκελος των Μητροπόλεων Βράτζης, Φιλιππουπόλεως και Σόφιας. Στις 7 Απριλίου 1957 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζνεπόλεως, Βικάριος της Μητροπόλεως Σόφιας. Διετέλεσε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Άκρονος από το 1970 μέχρι το 1972. Στις 17 Δεκεμβρίου 1972 εξελέγη Μητροπολίτης Νέας Υόρκης. Εκοιμήθη στις 4 Σεπτεμβρίου 1987.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 29 Ιουνίου 2019.