Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πριγκηποννήσων κυρός Ιάκωβος. (1947-2018).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Χαραλάμπης Σωφρονιάδης γεννήθηκε στο Φερίκιοϊ της Κωνσταντινουπόλεως στις 14 Μαρτίου 1947. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1970. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Σεπτεμβρίου 1969 από τον Μητροπολίτη Σταυρουπόλεως Μάξιμο και Πρεσβύτερος στις 11 Μαρτίου 1984 από τον Οικουμενικό Πατριάρχη Δημήτριο. Υπηρέτησε ως Κωδικογράφος (1970-1974), Υπογραμματέας (1974-1984) και Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου (28 Φεβρουαρίου 1984-1987). Στις 25 Δεκεμβρίου 1987 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Μητροπολίτης Λαοδικείας. Διετέλεσε επόπτης της περιφερείας Φαναρίου-Κερατίου κόλπου (1987-2002). Στις 13 Οκτωβρίου 1994 προήχθη σε εν ενεργεία Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο. Στις 25 Ιουνίου 2002 εξελέγη Μητροπολίτης Πριγκηποννήσων. Εκοιμήθη στην Κωνσταντινούπολη στις 28 Μαρτίου 2018.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 28 Μαρτίου 2018.