Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ανέων κυρός Πολύευκτος. (1912-1988).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Φινφίνης γεννήθηκε στην Κωνσταντινούπολη το 1912. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1934, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Περί του Βουλγαρικού σχίσματος". Διάκονος χειροτονήθηκε τον Μάρτιο του 1934 από τον Μητροπολίτη Ηρακλείας Βενιαμίν. Στις 16 Ιανουαρίου 1937 διορίστηκε Υπογραμματέας της Ιεράς Συνόδου. Στις 20 Μαρτίου 1938 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Πέραν από τον Μητροπολίτη Σάρδεων και Πισιδίας Γερμανό. Στη συνέχεια μετέβη στην Αμερική όπου υπηρέτησε σε διάφορες ενορίες. Στις 11 Οκτωβρίου 1955 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Τροπαίου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε στις 3 Νοεμβρίου 1955 στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Πιτσμπούργου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αμερικής Μιχαήλ, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Ευκαρπίας Θεόδωρο, Ελαίας Αθηναγόρα και Ναζιανζού Ιεζεκιήλ. Στις 6 Σεπτεμβρίου 1960 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη. Από το 1955 μέχρι το 1960 εποίμανε την περιοχή της Πενσυλβανίας και από το 1960 μέχρι το 1963 την περιοχή της Νοτίου Αμερικής. Στις 5 Φεβρουαρίου 1963 εξελέγη πρώτος Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Γερμανίας. Στις 25 Ιουνίου 1968 εξελέγη Μητροπολίτης Ηλιουπόλεως και Θείρων και στις 12 Αυγούστου 1969 πρώτος Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Σουηδίας. Στις 30 Απριλίου 1974 εξελέγη Μητροπολίτης Ανέων. Εκοιμήθη στην Αθήνα την 1 Φεβρουαρίου 1988.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 12 Μαΐου 2022.