Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ρόδου κυρός Σπυρίδων. (1907-1988).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Σπυρίδων Συνοδινός γεννήθηκε στο Ληξούρι της Κεφαλληνίας στις 24 Δεκεμβρίου 1907. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1938. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 16 Αυγούστου 1933 από τον Μητροπολίτη Ηλείας Αντώνιο και Πρεσβύτερος στις 6 Νοεμβρίου 1938. Υπηρέτησε ως Διάκονος και Εφημέριος στον Ιερό Ναό Εισοδίων της Θεοτόκου Καπνικαρέας. Υπηρέτησε επίσης ως Υπογραμματέας και Γραμματέας της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος. Στις 18 Νοεμβρίου 1945 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό της εξαρχίας του Παναγίου Τάφου στην Αθήνα τιτουλάριος Επίσκοπος Απαμείας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης. Στις 25 Ιανουαρίου 1951 εξελέγη Μητροπολίτης Ρόδου. Εκοιμήθη στη Ρόδο στις 29 Απριλίου 1988.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.