Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου κυρός Ιερόθεος. (1934-2019).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο Ιερόθεος Γαρύφαλλος γεννήθηκε στην Αθήνα το 1934. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1959. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Οξφόρδη. Στις 16 Οκτωβρίου 1954 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Πεντέλης. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 13 Νοεμβρίου 1954 και Πρεσβύτερος την 1 Μαρτίου 1959. Υπηρέτησε ως Εφημέριος, Πρωτοσύγκελος και Καθηγητής στις Μητροπόλεις Σερβίων και Διδυμοτείχου και στις Αρχιεπισκοπές Θυατείρων και Αθηνών. Επίσης ως Γραμματέας Συνοδικών Επιτροπών και επιμελητής εκδόσεως του Ημερολογίου της Εκκλησίας της Ελλάδος. Στις 22 Νοεμβρίου 1988 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Λήμνου. Εκοιμήθη στη Μυτιλήνη στις 26 Αυγούστου 2019.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 28 Αυγούστου 2019.