Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Άρτης κύριος Ιγνάτιος. (γεν. 1945).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Ιγνάτιος Αλεξίου γεννήθηκε στην Καστανιά Άρτης το 1945. Αποφοίτησε από την Θεολογική σχολή Αθηνών το 1969. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Μαΐου 1971 και Πρεσβύτερος την 1 Δεκεμβρίου 1974. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στην Μητρόπολη Άρτης. Στις 21 Νοεμβρίου 1988 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Άρτης. Στις 7 Σεπτεμβρίου 2016 παραιτήθηκε.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 12 Μαΐου 2022.