Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πλεύνης κύριος Ιγνάτιος. (γεν. 1938).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Ραντιόνωφ Ντιμώφ γεννήθηκε στο Κιρίλοβο του Χασκόβου στις 10 Μαΐου 1938. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1971. Στις 13 Σεπτεμβρίου 1976 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Οκτωβρίου 1976 και Πρεσβύτερος την 1 Νοεμβρίου 1976. Στις 19 Ιουνίου 1988 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζνεπόλεως. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος των Μητροπόλεων Βράτζης (1990-1991) και Φιλιππουπόλεως (1992-1994). Στις  29 Μαΐου 1994 εξελέγη Μητροπολίτης Βράτζης. Διέμενε στο Πλέβεν λόγω κατοχής της έδρας της Μητροπόλεως από τον σχισματικό Μητροπολίτη Καλλίνικο. Το 1998 ο Μητροπολίτης Καλλίνικος επέστρεψε στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας. Την 1 Οκτωβρίου 1998 η Μητρόπολη Βράτζης χωρίστηκε στις Μητροπόλεις Βράτζης στην οποία τοποθετήθηκε ο Μητροπολίτης Καλλίνικος και Πλεύνης στην οποία τοποθετήθηκε ο Μητροπολίτης Ιγνάτιος.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 12 Μαΐου 2022.