Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φιλιππουπόλεως κύριος Νήφων. (γεν. 1941).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο Νήφων Σαϊκάλη γεννήθηκε στην Βηρυτό στις 4 Δεκεμβρίου 1941. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1963. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Σεπτεμβρίου 1958 και Πρεσβύτερος στις 20 Αυγούστου 1963. Υπηρέτησε ως Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος στην Μητρόπολη Ηλιουπόλεως από το 1963 μέχρι το 1977. Στις 9 Μαρτίου 1977 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και τοποθετήθηκε Έξαρχος του Πατριαρχείου Αντιοχείας στην Μόσχα, θέση την οποία κατέχει μέχρι σήμερα. Στις 13 Νοεμβρίου 1988 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Φιλιππουπόλεως (Αλ-Σάχμπα). Το 1999 εξελέγη Μητροπολίτης Αυστραλίας αλλά δεν απεδέχθη την εκλογή. Στις 8 Οκτωβρίου 2009 προήχθη σε τιτουλάριο Αρχιεπίσκοπο και στις 4 Ιουλίου 2014 σε τιτουλάριο Μητροπολίτη. Στις 7 Οκτωβρίου 2021 προήχθη σε εν ενεργεία Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 08 Οκτωβρίου 2021.