Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Γεράσων κύριος Θεοφάνης. (γεν. 1948).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Ο κατά κόσμον Θεοδόσιος Χασαπάκης γεννήθηκε στο χωριό Λουτρά της Μυτιλήνης στις 18 Ιανουαρίου 1948. Το 1961 μετέβη στα Ιεροσόλυμα. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1974. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο Durham της Αγγλίας. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Ιουλίου 1966 και Πρεσβύτερος την 1 Σεπτεμβρίου 1970. Το 1973 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1986 μέχρι το 1993 υπηρέτησε ως Έξαρχος του Παναγίου Τάφου στην Κωνσταντινούπολη. Στις 19 Μαρτίου 1988 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ιαμνείας. Στις 15 Μαρτίου 1992 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Γεράσων. Διετέλεσε Πατριαρχικός Επίτροπος Βηθλεέμ από το 1993 μέχρι το 1997. Από το 2005 μέχρι το 2009 διετέλεσε Έξαρχος του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων στην Αθήνα.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 18 Ιουνίου 2019.