Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κισινάου και Μητροπολίτης Βεσσαραβίας κύριος Πέτρος. (γεν. 1946).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο Πέτρος Παντουράρου γεννήθηκε στο χωριό Τιγκάντσα της Μολδαβίας στις 14 Οκτωβρίου 1946. Στις 29 Μαρτίου 1969 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 29 Δεκεμβρίου 1970 από τον Επίσκοπο Τιχβίν Μελίτωνα και Πρεσβύτερος στις 23 Φεβρουαρίου 1973 από τον Αρχιεπίσκοπο Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ Γρηγόριο. Στις 3 Δεκεμβρίου 1989 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Σεπτεμβρίου 1990 χειροτονήθηκε στο Κισινάου τιτουλάριος Επίσκοπος Μπελτσύ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κισινιώβου. Στις 14 Σεπτεμβρίου 1992 έγινε δεκτός από το Πατριαρχείο Ρουμανίας με τον ίδιο τίτλο. Η Ιερά Σύνοδος του Πατριαρχείου Ρωσίας τον έθεσε σε αργία. Στις 19 Δεκεμβρίου 1992 τοποθετήθηκε τοποτηρητής της ανασυσταθείσης Μητροπόλεως Βεσσαραβίας. Στις 3 Οκτωβρίου 1995 εξελέγη Μητροπολίτης Βεσσαραβίας. Την 1 Απριλίου 1999 έλαβε κανονικό απολυτήριο από τη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.