Αρχική σελίδα

Ο πρώην Επίσκοπος Ράσκας και Πριζρένης κυρός Αρτέμιος. (1935-2020).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Μάρκος Ραντοσλάγιεβιτς γεννήθηκε στο χωριό Λέλιτς του Βαλιέβου της Σερβίας στις 15 Ιανουαρίου 1935. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1964. Στις 20 Νοεμβρίου 1960 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Τσέλιγε (κοντά στο Βάλιεβο) από τον Αρχιμανδρίτη Ιουστίνο Πόποβιτς. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1964. Το 1976 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Αθηνών. Υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Τσέρνα Ρέκας του Κοσόβου από το 1978 μέχρι το 1991. Στις 23 Ιουνίου 1991 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ράσκας και Πριζρένης. Στις 11 Φεβρουαρίου 2010 τέθηκε σε διαθεσιμότητα λόγω οικονομικών ατασθαλιών στην Επισκοπή Ράσκας. Στις 19 Νοεμβρίου 2010 καθαιρέθηκε. Προσβληθείς από κορωνοϊό εκοιμήθη στο Βάλιεβο στις 21 Νοεμβρίου 2020.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 15 Μαΐου 2022.