Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σουχούμης και Αβχαζίας κυρός Δαυΐδ. (1926-1992).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Γρηγόριος Τσκαντούα γεννήθηκε στις 22 Μαρτίου 1926 στην Τιφλίδα. Σπούδασε ιατρική στο Πιατιγκόρσκ και εργάστηκε ως οδοντίατρος. Στις 20 Οκτωβρίου 1978 εκάρη μοναχός. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 13 Οκτωβρίου 1978. Στις 15 Δεκεμβρίου 1978 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βατούμης και Σεμοκμέδης. Στις 14 Οκτωβρίου 1980 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 8 Σεπτεμβρίου 1981 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σουχούμης και Αβχαζίας. Στις 26 Ιουνίου 1983 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στην Τιφλίδα την 1 Οκτωβρίου 1992 (ή 7 Οκτωβρίου 1992).

Αναθεώρηση: Τρίτη, 17 Μαΐου 2022.