Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δονέτσκ και Σλαβιάνσκ κυρός Λεόντιος. (1928-1992).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Αθανασίεβιτς Γκουντίμωφ γεννήθηκε στις 10 Σεπτεμβρίου 1928 στο χωριό Νόβαγια Σλόμποντα της Επαρχίας Πουτίβλ του Νομού Σουμύ της Ουκρανίας. Στις 28 Ιουλίου 1948 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Ισμαήλ και Μπολγράδ Ανατόλιο και την 1 Αυγούστου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος από τον ίδιο Επίσκοπο. Στις 19 Αυγούστου 1951 ο Επίσκοπος Ισμαήλ Ανατόλιος τον χειροτόνησε Πρεσβύτερο και τον τοποθέτησε στον Καθεδρικό Ναό του Ισμαήλ. Από το 1953 υπηρετούσε ως Πρεσβύτερος στην Οδησσό. Το 1953 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Οδησσού και το 1957 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 16 Μαρτίου 1961 τοποθετήθηκε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Οδησσού και στις 24 Μαρτίου του ίδιου έτους έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Ιανουαρίου 1962 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ποδόλσκ, Βικάριος της Επισκοπή Μόσχας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Μόσχας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κιέβου και Γαλικίας Ιωάννη, Λένινγκραδ και Λαδόγκας Ποιμένα, τον Αρχιεπίσκοπο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Νικόδημο και τους Επισκόπους Καζάν και Μαρίισκ Μιχαήλ, Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Νέστωρα, Σεργιουπόλεως Βασίλειο (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Δημητρώβου Κυπριανό και Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο. Στις 22 Δεκεμβρίου 1964 εξελέγη Επίσκοπος Βολυνίας και Ροβνό. Στις 8 Οκτωβρίου 1965 μετατέθηκε στην Επισκοπή Συμφεροπόλεως και Κριμαίας και ανέλαβε τοποτηρητής της Επισκοπής Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόζιε. Στις 7 Οκτωβρίου 1967 εξελέγη Επίσκοπος Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου. Στις 25 Φεβρουαρίου 1968 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Διετέλεσε Πρόεδρος της Οικονομικής Επιτροπής του Πατριαρχείου Ρωσίας από τις 25 Ιουνίου μέχρι τις 26 Αυγούστου 1970. Την 1 Δεκεμβρίου 1970 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης. Στις 18 Απριλίου 1973 απαλλάχθηκε από τη θέση του Αρχιεπισκόπου Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης και στις 31 Μαΐου του ίδιου έτους εξελέγη για δεύτερη φορά Αρχιεπίσκοπος Συμφεροπόλεως και Κριμαίας και τοποτηρητής της Επισκοπής Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόζιε. Στις 10 Μαρτίου 1989 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 19 Φεβρουαρίου 1990 εξελέγη Μητροπολίτης Οδησσού και Χερσώνος. Στις 11 Φεβρουαρίου 1991, μετά τη διχοτόμηση της Επισκοπής Οδησσού και Χερσώνος εξελέγη Μητροπολίτης Χερσώνος και Ταυρικής. Στις 23 Ιανουαρίου 1992 εξελέγη Μητροπολίτης Δονέτσκ και Σλαβιάνσκ και τοποτηρητής της Επισκοπής Χερσώνος. Δεν έγινε δεκτός από τον κλήρο του Δονέτσκ. Εγκαταστάθηκε στην Γκορλόφκα. Εκοιμήθη αιφνιδίως στο Σλαβιάνσκ στις 16 Μαρτίου 1992. Ενταφιάστηκε στη Χερσώνα.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 17 Μαΐου 2022.