Ο πρώην Αρχιεπίσκοπος Χαρκόβου και Πολτάβας κύριος Ιγκόρ. (γεν. 1956).
(Αυτοκέφαλη Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Γιούρι Αντρίοβιτς Ισιτσένκο γεννήθηκε στο χωριό Μουραπτάλ της Επαρχίας Κουγιουργκιαζίνσκη της Μπασκιρίας στις 28 Ιανουαρίου 1956. Λίγο μετά τη γέννησή του η οικογένειά του εγκαταστάθηκε στο χωριό Μπαλακλέιγια του Χαρκόβου. Αποφοίτησε από το Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου του Χαρκόβου. Εργάστηκε ως Καθηγητής στο Γυμνάσιο της Μπαλακλέιγια και από το 1981 στο Πανεπιστήμιο του Χαρκόβου. Το 1990 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Στις 12 Μαρτίου 1992 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αρχαγγέλου Μιχαήλ στο Κίεβο. Στις 20 Δεκεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 4 Ιανουαρίου 1993 Πρεσβύτερος. Στις 12 Ιουλίου 1993 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Χαρκόβου και Πολτάβας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Λβώβου Πέτρος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Μπελοτσερκώβου και Ουμάν Μιχαήλ και Λούτσκ και Βολυνίας Θεόκτιστο. Στις 29 Μαΐου 1997 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Διετέλεσε τοποτηρητής των Επισκοπών Τσερκάσσι (1997-1998) και Κιέβου (2000-2001). Το 2003 τέθηκε εκτός της δικαιοδοσίας της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Δεν αναγνώρισε την απόφαση και ίδρυσε δική του δικαιοδοσία με τον τίτλο "Αυτοκέφαλη Εκκλησία της Ουκρανίας-ανανεωμένη".

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.