Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 1994

ΕΤΟΣ 1994

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Κυρηνείας κυρός Γρηγόριος. (+ 28-01-1994).
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο Γρηγόριος Κυκκώτης γεννήθηκε στην Πάφο στις 19 Φεβρουαρίου 1922. Στις 31 Μαρτίου 1974 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Κυρηνείας. Εκοιμήθη στις 28 Ιανουαρίου 1994.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ιαλομιτζεάνου κυρός Ρωμανός. (+ 12-02-1994).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Ρωμανός Σταντσίου γεννήθηκε στο Αξιντέλε στις 3 Μαρτίου 1921. Στις 15 Αυγούστου 1973 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ιαλομιτζεάνου, Βικάριος του Πατριάρχου Ρουμανίας. Εκοιμήθη στις 12 Φεβρουαρίου 1994.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αρσινόης κυρός Στέφανος. (+ 26-03-1994).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κάτω Δουνάβεως κυρός Άνθιμος. (+ 01-05-1994).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Νίκα γεννήθηκε στις 24 Φεβρουαρίου 1908 στο Μπογκζέστι (Bogzeshty) της σημερινής Δημοκρατίας της Μολδαβίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Κισινιώβου το 1932. Στη συνέχεια μετέβη για μεταπτυχιακές σπουδές στη Γαλλία, την Αγγλία και το Λίβανο. Εκάρη μοναχός το 1935 και την ίδια χρονιά χειροτονήθηκε Διάκονος. Το 1936 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και το 1940 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Καθηγητής Θεολογίας στο Πανεπιστήμιο του Κισινιώβου και στο Πανεπιστήμιο Βουκουρεστίου. Στις 23 Ιανουαρίου 1944 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κετάτεα Άλβας (Μπελγορόδου Δνειστέρου ή Ασπροκάστρου) και Ισμαήλ. Τον Φεβρουάριο του 1950 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τιργοβιστίου, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Ρουμανίας. Στις 10 Ιουνίου 1973 εξελέγη Επίσκοπος Κάτω Δουνάβεως. Στις 16 Οκτωβρίου 1975 η Επισκοπή Κάτω Δουνάβεως προήχθη σε Αρχιεπισκοπή με τον τίτλο Τόμιδος και Κάτω Δουνάβεως και ο Επίσκοπος Άνθιμος προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 12 Φεβρουαρίου 1990 η Αρχιεπισκοπή Κάτω Δουνάβεως διαιρέθηκε σε δύο περιφέρειες: α) στην Αρχιεπισκοπή Τόμιδος και β) στην Επισκοπή Γαλατσίου, την οποία κατέλαβε ο Άνθιμος διατηρώντας τον τίτλο του Αρχιεπισκόπου. Στις 3 Απριλίου 1990 η Επισκοπή Γαλατσίου μετωνομάστηκε σε Κάτω Δουνάβεως. Ο Αρχιεπίσκοπος Άνθιμος εκοιμήθη στο Γαλάτσι την 1 Μαΐου 1994.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ξάνθης και Περιθεωρίου κυρός Αντώνιος. (+ 24-07-1994).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος κυρός Κωνσταντίνος. (+ 28-07-1994).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Απαμείας κυρός Βασίλειος. (+ 18-08-1994).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νικαίας κυρός Ιάκωβος. (+ 17-11-1994).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σαρατώβου και Βόλσκ κυρός Νεκτάριος. (+ 19-11-1994).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Κορώμπωφ γεννήθηκε στις 2 Ιανουαρίου 1942 στην περιοχή του Ζαπορόγκ. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1970. Το 1969 χειροτονήθηκε Διάκονος και το 1970 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Τβερ. Στις 26 Μαρτίου 1994 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σαρατώβου και Βόλσκ. Η ποιμαντορία του όμως έμελλε να είναι σύντομη. Εκοιμήθη στις 19 Νοεμβρίου 1994 συνεπεία αυτοκινητιστικού ατυχήματος. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στις 22 Νοεμβρίου 1994, προεξάρχοντος του Αρχιεπισκόπου Κρασνοδάρ και Κουμπάν Ισιδώρου.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης κυρός Σεβαστιανός. (+ 12-12-1994).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βόστρων κυρός Υμέναιος. (+ 1994).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

    Ο Υμέναιος Κουτσουμάλης γεννήθηκε στην Ίμβρο το 1915. Στις 29 Ιανουαρίου 1968 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Λύδδης. Στις 31 Ιανουαρίου 1985 εξελέγη Μητροπολίτης Βόστρων. Εκοιμήθη το 1994.


Αναθεώρηση: Τρίτη, 27 Νοεμβρίου 2018.