Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Καρανσεμπές κυρός Αιμιλιανός. (1921-1996).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Μπίρδας γεννήθηκε στο χωριό Ρόχια (Rohia) της Κομητείας Σόμες (Someș, σήμερα στην Κομητεία Μαραμούρες) στις 23 Νοεμβρίου 1921. Στις 21 Ιουλίου 1941 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίας Άννης στη Ρόχια. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Ιουλίου 1941 και Πρεσβύτερος στις 27 Ιουλίου 1941. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Βουκουρεστίου το 1948 και από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1952. Υπηρέτησε ως Εφημέριος του Καθεδρικού Ναού Βουκουρεστίου (1953-1957), ως Εφημέριος στην Επισκοπή Ρωμανού (1957-1963) και ως Εφημέριος στην Άλμπα Ιούλια (1963-1973). Το 1958 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 12 Σεπτεμβρίου 1973 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ρασιναρεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Σιμπίου (Μητροπόλεως Τρανσυλβανίας). Στις 14 Δεκεμβρίου 1975 εξελέγη πρώτος Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Άλβας Ιούλιας. Στις 18 Ιανουαρίου 1990 παραιτήθηκε. Στις 3 Απριλίου 1990 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Ιενοπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αράδου. Στις 12 Ιουλίου 1994 εξελέγη πρώτος Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Καρανσεμπές. Εκοιμήθη στο Καρανσεμπές στις 5 Απριλίου 1996.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 21 Μαΐου 2022.