Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καστορίας κυρός Γρηγόριος. (1933-1996).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Παπουτσόπουλος γεννήθηκε το 1933 στην Ερμούπολη της Σύρου. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1961. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 11 Οκτωβρίου 1964 και Πρεσβύτερος στις 13 Δεκεμβρίου 1964. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Πειραιώς (1965-1985), ως Πρακτικογράφος της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος (1978-1985) και ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ζωοδόχου Πηγής Πόρου Τροιζηνίας (1978-1985). Στις 21 Νοεμβρίου 1985 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Καστορίας. Εκοιμήθη στις 30 Ιανουαρίου 1996.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 21 Μαΐου 2022.