Αρχική σελίδα

Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Πάφου κύριος Γεώργιος. (γεν. 1949).
(Εκκλησία της Κύπρου).

Ο Γεώργιος Παπαχρυσοστόμου γεννήθηκε στο χωριό Αθιαίνου της Κύπρου στις 25 Μαΐου 1949. Αποφοίτησε από το Χημικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Αθηνών το 1972 και από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1980. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Αγγλία. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Δεκεμβρίου 1984 από τον Επίσκοπο Σαλαμίνος Βαρνάβα και Πρεσβύτερος στις 17 Μαρτίου 1985 από τον Αρχιεπίσκοπο Κύπρου Χρυσόστομο. Υπηρέτησε ως Γραμματέας της Ιεράς Συνόδου και Καθηγητής της Χημείας κατά τα έτη 1985-1996. Στις 26 Μαΐου 1996 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αρσινόης, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Πάφου. Στις 29 Δεκεμβρίου 2006 εξελέγη Μητροπολίτης Πάφου.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 21 Μαΐου 2022.