Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φθιώτιδος κυρός Νικόλαος. (1948-2019).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Νικόλαος Πρωτοπαπάς γεννήθηκε στο χωριό Πλατειά της Τήνου το 1948. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1972. Στις 3 Δεκεμβρίου 1972 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Οσίου Δαυΐδ του Γέροντος στην Εύβοια. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 26 Ιουλίου 1973 και Πρεσβύτερος στις 23 Φεβρουαρίου 1975. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Χαλκίδος (1973-1975), ως Καθηγητής του Εκκλησιαστικού Λυκείου Τήνου (1975-1978), ως Ιεροκήρυκας του Προσκυνήματος Παναγίας Τήνου (1975-1984) και ως Εφημέριος στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών (1984-1996). Στις 6 Οκτωβρίου 1996 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Φθιώτιδος. Εκοιμήθη αιφνιδίως στη Λαμία στις 27 Ιουλίου 2019 συνεπεία καρδιακού επεισοδίου.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 29 Ιουλίου 2019.