Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χμιελνικίου και Κάμενετς Ποδόλσκ κυρός Αντώνιος. (1966-2021).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδισλαύος Βασίλιεβιτς Μαχοτά γεννήθηκε στο Σλάτινε της Επαρχίας Ζολότσεφ του Νομού Χαρκόβου της Ουκρανίας στις 8 Νοεμβρίου 1966. Αποφοίτησε από το Πολυτεχνείο του Χαρκόβου το 1991. Στις 27 Μαΐου 1991 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Ζιτόμιρ και Όβρουτς Ιώβ. Στις 29 Μαΐου 1991 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Ζιτόμιρ (1991-1994) και Συμφεροπόλεως (1994-1995). Το 1995 προσχώρησε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου. Στις 18 Ιουλίου 1996 εκάρη μοναχός. Στις 21 Ιουλίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Συμφεροπόλεως και Κριμαίας. Στις 29 Οκτωβρίου 1997 εξελέγη Επίσκοπος Χμιελνικίου και Κάμενετς Ποδόλσκ. Στις 23 Ιανουαρίου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 23 Ιανουαρίου 2012 σε Μητροπολίτη. Από τις 15 Δεκεμβρίου 2018 στη δικαιοδοσία της νεοσύστατης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Προσβληθείς από κορωνοϊό εκοιμήθη στο Χμιελνίτσκη στις 23 Μαρτίου 2021.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 24 Μαρτίου 2021.