Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χερσονήσου κύριος Μιχαήλ. (γεν. 1943).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Φίλιππος Λιαρός γεννήθηκε στο Νεϊγύ σύρ Σεν (Neuilly-sur-Seine) του Νομού Ω ντε Σεν (Hauts-de-Seine) της Περιφέρειας Ιλ ντε Φρανς (Ile-de-France) της Γαλλίας στις 26 Μαΐου 1943. Από νεαρή ηλικία είχε ενταχθεί στη δικαιοδοσία της Επισκοπής Αγίου Διονυσίου της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Υπερορία, υπό τον Επίσκοπο Ιωάννη Κοβαλέφσκη. Το 1966 η Επισκοπή Αγίου Διονυσίου αποχώρησε από τη δικαιοδοσία της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Υπερορία και ο Επίσκοπος Ιωάννης ίδρυσε την Ορθόδοξη Καθολική Επισκοπή της Γαλλίας στην οποία υπήχθη και ο Φίλιππος. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 29 Σεπτεμβρίου 1967 από τον Επίσκοπο Ιωάννη και Πρεσβύτερος την 1 Νοεμβρίου 1969 από τον ίδιο Επίσκοπο. Το 1972 η Ορθόδοξη Καθολική Επισκοπή Γαλλίας έγινε δεκτή στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρουμανίας. Το 1996 ο Πρεσβύτερος Φίλιππος Λιαρός προσχώρησε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου. Στις 10 Απριλίου 1996 εκάρη μοναχός και στις 11 Απριλίου 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 12 Μαΐου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Λυώνος. Στις 12 Αυγούστου 1996 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο με τον τίτλο "Λυώνος, Παρισίων και πάσης Γαλλίας". Στις 25 Ιουνίου 1998 προήχθη σε Μητροπολίτη με τον τίτλο "Παρισίων". Το 2002 τέθηκε εκτός της δικαιοδοσίας του Πατριαρχείου Κιέβου και λειτουργούσε ως αυτόνομος Επίσκοπος. Ωστόσο στις 14 Μαΐου 2014 επέστρεψε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου ως Μητροπολίτης Παρισίων. Από τις 15 Δεκεμβρίου 2018 στη δικαιοδοσία της νεοσύστατης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Στις 5 Φεβρουαρίου 2019 με απόφαση της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ουκρανίας τοποθετήθηκε Μητροπολίτης Χερσονήσου.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.