Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καμπάλας και πάσης Ουγκάντας κυρός Θεόδωρος. (1924-1997).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο Θεόδωρος Ναγκιάμα γεννήθηκε στο Τουεγιάνζε Μπουλυμέζι της Ουγκάντας στις 3 Μαρτίου 1924. Στις 22 Δεκεμβρίου 1972 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ναυκράτιδος, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Ειρηνουπόλεως. Το 1992 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Ουγκάντας. Στις 28 Νοεμβρίου 1994 εξελέγη πρώτος Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Καμπάλας και πάσης Ουγκάντας. Εκοιμήθη στις 17 Ιανουαρίου 1997.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 22 Μαΐου 2022.