Ο Σεβασμιώτατος Επίσκοπος Τούλτσεας κύριος Βησσαρίων. (γεν. 1959).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Μπάλτζατ γεννήθηκε στην κωμόπολη Ταλμάτσιου (Tălmaciu) της Κομητείας Σιμπίου της Ρουμανίας στις 19 Οκτωβρίου 1959. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Κλούζ το 1981 και από τη Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1986. Στις 5 Μαΐου 1989 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Σαμπάτα ντε Σους (στην Κομητεία Μπρασόβου). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Αυγούστου 1989 και Πρεσβύτερος στις 5 Οκτωβρίου 1997 από τον Αρχιεπίσκοπο Βάδου, Φελεάκου και Κλουζίου Βαρθολομαίο. Υπηρέτησε ως Γραμματέας της Αρχιεπισκοπής Σιμπίου από το 1989 μέχρι το 1996. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Φιλοσοφική και στη Θεολογική Σχολή Αθηνών (1994-1997). Στις 12 Οκτωβρίου 1997 χειροτονήθηκε στην Άλμπα Ιούλια τιτουλάριος Επίσκοπος Ρασιναρεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Σιμπίου. Στις 5 Μαρτίου 2008 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Τούλτσεας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.