Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 1997

ΕΤΟΣ 1997

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Άσσου κύριος Ιάκωβος. 19-01-1997.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 28 Μαρτίου 2003. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γιόενσου κύριος Παντελεήμων. 16-03-1997.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νιτρίας κύριος Ιωάννης. 16-03-1997.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Εκοιμήθη στις 2 Οκτωβρίου 2000. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τροπαίου κύριος Αθανάσιος. 12-04-1997.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βισγορόδου κύριος Παύλος. 19-04-1997.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο Παύλος Λεμπέντ γεννήθηκε στο Μπορμπίν του Ροβνό στις 19 Απριλίου 1961. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1996. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Μαΐου 1987 και Πρεσβύτερος στις 7 Ιανουαρίου 1988. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Βολυνίας. Το 1989 εκάρη μοναχός από τον Αρχιεπίσκοπο Βολυνίας Βαρλαάμ. Το 1992 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 19 Απριλίου 1997 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βισγορόδου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 9 Ιουλίου 2003 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Την 1 Μαΐου 2011 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη με τον τίτλο "Βισγορόδου και Τσερνομπίλ".

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ερμουπόλεως κύριος Γεώργιος. 04-05-1997.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Εκοιμήθη στις 26 Αυγούστου 2000. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Σασίμων κύριος Γεννάδιος. 01-06-1997.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χερσώνος και Ταυρικής κύριος Ιώβ. 22-06-1997.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Σμάκοουζ γεννήθηκε στο Ποτσάεβο του Κρεμένετς της Τερνοπόλεως της Ουκρανίας στις 19 Φεβρουαρίου 1964. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αγίας Πετρουπόλεως το 1991. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 26 Αυγούστου 1991 και Πρεσβύτερος στις 27 Αυγούστου 1991. Στις 17 Απριλίου 1997 εκάρη μοναχός και στις 13 Ιουνίου 1997 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Ιουνίου 1997 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Χερσώνος και Ταυρικής. Στις 30 Μαρτίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Σουμύ και Αχτύρκας. Στις 20 Απριλίου 2005 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κασίρας, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας. Του ανατέθηκε η διοίκηση των Πατριαρχικών ενοριών στον Καναδά. Στις 14 Ιουλίου 2018 απαλλάχθηκε από τη διοίκηση των Πατριαρχικών ενοριών στον Καναδά και ζήτησε να ενταχθεί στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ουκρανίας. Στις 25 Σεπτεμβρίου 2018 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Σούμσκ, Βικάριος της Επισκοπής Τερνοπόλεως.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων κύριος Ιωνάθαν. 01-08-1997.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Βασίλιεβιτς Τσβετκώφ γεννήθηκε στην Σοβέτσκαγια Γκάμπα του Χαμπαρόβου στις 8 Ιουνίου 1962. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1990. Στις 25 Δεκεμβρίου 1985 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Φεβρουαρίου 1986 από τον Αρχιεπίσκοπο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Σεραπίωνα και Πρεσβύτερος στις 20 Μαρτίου 1988 από τον Μητροπολίτη Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος στη Νότιο Σαχαλίνη. Την 1 Αυγούστου 1997 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων. Στις 29 Δεκεμβρίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Αμπακάν και Κιζίλσκ. Την 1 Φεβρουαρίου 2010 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πόλοτσκ και Γλουμπόκογε κύριος Θεοδόσιος. 10-08-1997.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Παύλος Ζαχάροβιτς Μπιλτσένκο γεννήθηκε στη Βατούμη της Γεωργίας στις 24 Δεκεμβρίου 1943. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Ακαδημία Μόσχας από την οποία αποφοίτησε το 1978. Στις 4 Απριλίου 1977 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Μαΐου 1977 και Πρεσβύτερος στις 6 Νοεμβρίου 1977. Το 1993 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Καθηγητής της Ομιλητικής στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 10 Αυγούστου 1997 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Πόλοτσκ και Γλουμπόκογε. Στις 24 Φεβρουαρίου 2006 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κένυας και Ειρηνουπόλεως κύριος Σεραφείμ. 28-09-1997.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Ιακώβου γεννήθηκε στην Πάφο της Κύπρου στις 2 Φεβρουαρίου 1961. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1987. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Σεπτεμβρίου 1983 και Πρεσβύτερος στις 15 Αυγούστου 1991. Στις 28 Σεπτεμβρίου 1997 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Κένυας και Ειρηνουπόλεως. Στις 22 Φεβρουαρίου 2001 εξελέγη Μητροπολίτης Ιωαννουπόλεως και Πρετορίας. Στις 7 Οκτωβρίου 2010 εξελέγη Μητροπολίτης Ζιμπάμπουε.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ρασιναρεάνου κύριος Βησσαρίων. 12-10-1997.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Δημήτριος Μπαλτζάτ γεννήθηκε στο Ταλμάτσιου του Σιμπίου στις 19 Οκτωβρίου 1959. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1986. Στις 5 Μαΐου 1989 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Αυγούστου 1989 και Πρεσβύτερος στις 5 Οκτωβρίου 1997. Υπηρέτησε ως Γραμματέας της Αρχιεπισκοπής Σιμπίου από το 1989 μέχρι το 1996. Παρακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Θεολογική Σχολή Αθηνών. Στις 12 Οκτωβρίου 1997 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ρασιναρεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Σιμπίου. Στις 5 Μαρτίου 2008 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Τούλτσεας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μαδαγασκάρης κύριος Νεκτάριος. 23-11-1997.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Εκοιμήθη στις 11 Σεπτεμβρίου 2004. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νιγηρίας κύριος Αλέξανδρος. 24-11-1997.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο Αλέξανδρος Γιαννίρης γεννήθηκε στην Αθήνα στις 15 Μαΐου 1960.Αποφοίτησε από τη Γεωπονική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών το 1983 και από τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης το 1994. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Οκτωβρίου 1988 και Πρεσβύτερος στις 2 Οκτωβρίου 1988. Στις 24 Νοεμβρίου 1997 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Νιγηρίας. Στις 27 Οκτωβρίου 2004 μετά την προαγωγή της Επισκοπής Νιγηρίας σε Μητρόπολη προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λαρίσης κύριος Σάββας. 20-12-1997.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Σάββας Εσμπέρ γεννήθηκε στη Λαοδίκεια της Συρίας το 1959. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Μπελεμεντίου Λιβάνου. Επίσης σπούδασε Πολιτικός Μηχανικός στη Λαοδίκεια της Συρίας. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1988. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Μητρόπολη Λαοδικείας. Στις 20 Δεκεμβρίου 1997 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λαρίσης. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Λαοδικείας. Στις 6 Μαΐου 1999 εξελέγη Μητροπολίτης Βόστρων.

 

 

 

 


Αναθεώρηση: Παρασκευή, 28 Σεπτεμβρίου 2018.