Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιβανοφρανκόβου και Γαλικίας κύριος Ιωάσαφ. (γεν. 1955).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Κουζμίτς Βασιλικώφ γεννήθηκε στο χωριό Γκρούσεφ της Επαρχίας Δρογόμπιτς του Νομού Λβώβου στις 7 Φεβρουαρίου 1955. Στις 23 Απριλίου 1989 εκάρη μοναχός. Στις 24 Απριλίου 1989 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Αρχαγγέλου και Μουρμάνσκ Παντελεήμονα. Την 1 Οκτωβρίου 1990 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον ίδιο Επίσκοπο. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Αρχαγγέλου. Το 1997 προσχώρησε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου. Στις 6 Απριλίου 1997 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου Επίσκοπος Δονέτσκ και Λουγκάνσκ. Στις 29 Οκτωβρίου 1997 εξελέγη Επίσκοπος Ιβανοφρανκόβου και Γαλικίας. Στις 9 Δεκεμβρίου 2002 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 23 Ιανουαρίου 2012 σε Μητροπολίτη. Από τις 15 Δεκεμβρίου 2018 στη δικαιοδοσία της νεοσύστατης Εκκλησίας της Ουκρανίας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.