Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 1998

ΕΤΟΣ 1998

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Δαφνουσίας κυρός Παΐσιος. (+ 03-02-1998).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Μακαριώτατος Μητροπολίτης Βαρσοβίας και πάσης Πολωνίας κυρός Βασίλειος. (+ 11-02-1998).
(Εκκλησία της Πολωνίας).

    Ο Βασίλειος Ντοροσκίεβιτς γεννήθηκε στο Τσισύ της Πολωνίας στις 15 Μαρτίου 1914. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή της Βαρσοβίας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 6 Σεπτεμβρίου 1937 και Πρεσβύτερος στις 17 Απριλίου 1938. Στις 30 Δεκεμβρίου 1959 εκάρη μοναχός και την 1 Ιανουαρίου 1960 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Μαρτίου 1960 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπιέλσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βαρσοβίας. Στις 5 Μαΐου 1961 εξελέγη Επίσκοπος Βρότσλαβ και Στέτσιν. Στις 24 Ιανουαρίου 1970 εξελέγη Μητροπολίτης Βαρσοβίας και πάσης Πολωνίας. Εκοιμήθη στις 11 Φεβρουαρίου 1998.

 

 

 

 


Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κυρός Σεραφείμ. (+ 10-04-1998).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μαρεώτιδος κυρός Αμβρόσιος. (+ 16-06-1998).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο Αμβρόσιος Φρούτσιος γεννήθηκε το 1916. Στις 9 Ιανουαρίου 1977 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μαρεώτιδος. Το 1989 απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας. Εκοιμήθη στις 16 Ιουνίου 1998.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Στάρας Ζαγόρας κυρός Παγκράτιος. (+ 14-07-1998).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Πέντσο Νικόλωφ Ντόντσεφ γεννήθηκε στις 14 Δεκεμβρίου 1926 στη Στάρα Ζαγόρα. Στις 15 Φεβρουαρίου 1949 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Σεπτεμβρίου 1949 και Πρεσβύτερος στις 3 Σεπτεμβρίου 1951. Στις 18 Δεκεμβρίου 1966 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βελίκης. Στις 21 Μαΐου 1967 εξελέγη Μητροπολίτης Στάρας Ζαγόρας. Το 1992 προσχώρησε στη σχισματική ομάδα του Μητροπολίτου Νευροκοπίου Ποιμένος. Καθαιρέθηκε από την Ιερά Σύνοδο του Πατριαρχείου Βουλγαρίας στις 22 Ιουλίου 1992. Στη συνέχεια όμως επέστρεψε στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας και αποκαταστάθηκε ως Μητροπολίτης Στάρας Ζαγόρας στις 12 Δεκεμβρίου 1995. Εκοιμήθη στις 14 Ιουλίου 1998.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Τσαγέρης και Λετσχούμ Σβανετίας κυρός Ιωάννης. (+ 31-07-1998).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Καίσαρ Ανανιασβίλι γεννήθηκε στις 5 Ιανουαρίου 1948 στο χωριό Κιρμπάλη της Επαρχίας Γκόρης. Στις 12 Οκτωβρίου 1973 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 26 Οκτωβρίου 1973 από τον Μητροπολίτη Βατούμης Ρωμανό και Πρεσβύτερος στις 25 Νοεμβρίου 1973. Το 1976 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Φεβρουαρίου 1978 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσκονδίδης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Γεωργίας Ηλίας, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Τετριτσκαρόης Ζηνόβιο, Μαγκλίσης Γεώργιο, Αλαβέρδης Γρηγόριο και τον Επίσκοπο Σουχούμης Νικόλαο. Στις 14 Δεκεμβρίου 1978 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Το 1979 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τσαγέρης και Λετσχούμ Σβανετίας. Το 1983 συνελήφθη και καταδικάστηκε σε φυλάκιση δύο ετών. Αποκαταστάθηκε ωστόσο στην Επισκοπή Τσαγέρης. Το 1992 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 31 Ιουλίου 1998.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αβύδου κυρός Συμεών. (+ 21-09-1998).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Πόλοτσκ και Γλουμπόκογε κυρός Γλέμπ. (+ 28-09-1998).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Σεμένοβιτς Σάβιν γεννήθηκε στις 2 Ιανουαρίου 1945 στην περιοχή του Γομέλ. Το 1973 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Το 1971 εντάχθηκε στην αδελφότητα της Λαύρας του Σεργιέβου Ποσάντ. Εκάρη μοναχός στις 21 Δεκεμβρίου 1971. Στις 15 Φεβρουαρίου 1972 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 27 Φεβρουαρίου 1973 Πρεσβύτερος. Από το 1976 υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Δονέτσκ και ως καθηγητής στο Θεολογικό Σεμινάριο της Οδησσού. Στις 2 Αυγούστου 1990 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Συμφεροπόλεως και Κριμαίας. Στις 24 Νοεμβρίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόγκ. Αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την Επισκοπή λόγω προστριβών με τον κλήρο. Στις 12 Αυγούστου 1992 εξελέγη Επίσκοπος Πόλοτσκ και Γλουμπόκογε. Στις 28 Δεκεμβρίου 1996 παραιτήθηκε και έκτοτε εφησύχαζε στο Μούρομ της Βλαδίμης. Εκοιμήθη στις 28 Σεπτεμβρίου 1998.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Κυροβογκράδ και Αλεξανδρείας κυρός Βασίλειος. (+ 21-11-1998).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Παγκράτιος Στεπάνοβιτς Βασίλτσεφ γεννήθηκε στις 23 Μαΐου 1928 στην περιοχή του Ροβνό. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας το 1953. Το 1958 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 18 Οκτωβρίου 1964 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Σαρατώβου. Στις 27 Σεπτεμβρίου 1989 εκάρη μοναχός και στις 29 Σεπτεμβρίου του ίδιου έτους έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Οκτωβρίου 1989 χειροτονήθηκε στο Κίεβο Επίσκοπος Κυροβογκράδ και Νικολαγέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Τσερνιγόβου και Νιέζιν Αντώνιο, Ιβανοφρανκόβου και Κολόμνας Μακάριο, Βολυνίας και Ροβνό Βαρλαάμ και τους Επισκόπους π. Κυροβογκράδ και Νικολαγέβου Σεβαστιανό, Σουμύ και Αχτύρκας Νικάνορα και Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Ιωνάθαν. Στις 26 Ιουνίου 1992 άρχισε να τιτλοφορείται Κυροβογκράδ και Νοβομίργοροδ και το 1996 Κυροβογκράδ και Αλεξανδρείας. Το 1994 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 5 Νοεμβρίου 1998 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 21 Νοεμβρίου 1998.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Λήμνου κυρός Παντελεήμων. (+ 29-11-1998).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Ντητρόιτ κυρός Τιμόθεος. (+ 11-12-1998).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.