Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αδριανουπόλεως κύριος Ευλόγιος. (γεν. 1954).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Μπότζινταρ Στογιάνωφ Σταμπόλτζιεφ γεννήθηκε στην Σόφια στις 16 Ιουνίου 1954. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1979. Στις 14 Απριλίου 1979 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ρίλας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Απριλίου 1979 και Πρεσβύτερος την 1 Απριλίου 1982 από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Βλαδίμηρο. Από το 1980 μέχρι το 1982 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 27 Μαρτίου 1983 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σηλύμνου από το 1982 μέχρι το 1986, της Μητροπόλεως Δοροστόλου από το 1986 μέχρι το 1987, της Μητροπόλεως Βιδινίου από το 1987 μέχρι το 1989 και της Μητροπόλεως Σόφιας από το 1989 μέχρι το 1990. Από το 1990 μέχρι το 2005 διετέλεσε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Φιλιππουπόλεως. Στις 18 Οκτωβρίου 1998 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αδριανουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Φιλιππουπόλεως. Στις 17 Νοεμβρίου 2005 τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ρίλας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.