Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μπιελοστόκ και Γκντάνσκ κύριος Ιάκωβος. (γεν. 1966).
(Εκκλησία της Πολωνίας).

Ο Ιάκωβος Κόστιουτσιουκ γεννήθηκε στο χωριό Νάρεβ (Narew) της Κομητείας Χαϊνόβκας (Hajnówka) του Βοεβοδάτου (Νομού) Ποντλασίας (έδρα Μπιελοστόκ) της Πολωνίας στις 22 Οκτωβρίου 1966. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1992. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Αυγούστου 1987 από τον Αρχιεπίσκοπο Μπιελοστόκ Σάββα και Πρεσβύτερος στις 10 Αυγούστου 1989 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Στις 17 Δεκεμβρίου 1993 εκάρη μοναχός. Στις 11 Μαΐου 1998 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σούπρασλ, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βαρσοβίας. Στις 30 Μαρτίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Μπιελοστόκ και Γκντάνσκ. Στις 16 Ιουνίου 2008 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.