Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ορενβούργου και Μπουζουλούκου κυρός Λεόντιος. (1913-1999).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Λεωνίδας Φαντέγεβιτς Μποντάρ γεννήθηκε στις 7 Μαΐου 1913 στο χωριό Μέρκινε της  Κομητείας Τράκαϊ του Κυβερνείου Βίλνας της Ρωσικής αυτοκρατορίας (στη Λιθουανία σήμερα). Το 1935 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο της Βίλνας και το 1939 από τη Θεολογική Σχολή της Βαρσοβίας. Στις 25 Δεκεμβρίου 1943 εκάρη μοναχός από τον Αρχιεπίσκοπο Μογιλιέβου και Μοστισλάβου Φιλόθεο. Στις 26 Δεκεμβρίου 1943 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 2 Ιανουαρίου 1944 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως καθηγητής και Διευθυντής στο Θεολογικό Σεμινάριο του Μίνσκ (1945-1947). Τον Ιούλιο του 1953 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Αυγούστου 1956 χειροτονήθηκε στο Μίνσκ τιτουλάριος Επίσκοπος Μπομπρούϊσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μίνσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Πιτιρίμ, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Βίλνας και Λιθουανίας Αλέξιο, Κουϊμπισέβου και Συζράν Μητροφάνη και Βελίκε Λούκι και Τοροπέτς Μοστισλάβο. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας από τις 19 Σεπτεμβρίου 1960 μέχρι τις 16 Μαρτίου 1961. Στις 5 Μαΐου 1961 εξελέγη Επίσκοπος Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης και στις 14 Μαΐου 1963 Επίσκοπος Ορενβούργου και Μπουζουλούκου. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1971 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 25 Φεβρουαρίου 1992 σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στο Ορενμπούργκ στις 24 Ιανουαρίου 1999.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 24 Μαΐου 2022.