Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Τιργοβιστίου κυρός Βασίλειος. (1938-1999).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο Βασίλειος Κόστιν γεννήθηκε στο χωριό Σάτου Νου ντε Σους (Satu Nou de Sus) της πόλη Μπάγια Σπρίε (Baia Sprie) της Κομητείας Μαραμούρες της Τρανσυλβανίας στις 7 Ιουλίου 1938. Το 1959 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Κλούζ και το 1966 από τη Θεολογική Σχολή του Σιμπίου. Αναγορεύθηκε διδάκτωρ της Θεολογίας των Πανεπιστημίων Βουκουρεστίου (1969) και Αθηνών (1972). Το 1973 χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 5 Ιανουαρίου 1975 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ιζμπούκ (Izbuc). Την 1 Μαρτίου 1975 διορίστηκε αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Ρουμανίας στους αγίους τόπους. Στις 20 Ιανουαρίου 1980 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό ναό του Βουκουρεστίου τιτουλάριος Επίσκοπος Τιργοβιστίου, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Ρουμανίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρουμανίας Ιουστίνος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Τόμιδος και Κάτω Δουνάβεως Άνθιμο και τον Επίσκοπο Ιαλομίτας Ρωμανό. Στις 3 Σεπτεμβρίου 1991 εξελέγη πρώτος Αρχιεπίσκοπος της νεοσύστατης Αρχιεπισκοπής Τιργοβιστίου. Εκοιμήθη στο Βουκουρέστι στις 29 Οκτωβρίου 1999.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 24 Μαΐου 2022.