Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας κύριος Ιωαννίκιος. (γεν. 1959).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Γιόβαν Μίτσοβιτς γεννήθηκε στο χωριό Βελίμλιε Μπανιάνι του Δήμου Νίκσιτς του Μαυροβουνίου στις 20 Απριλίου 1959. Σπούδασε Φιλολογία και Θεολογία στο Βελιγράδι. Στις 30 Οκτωβρίου 1990 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Τσέλιγια-Πίπερσκα (κοντά στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Φεβρουαρίου 1991 και Πρεσβύτερος στις 17 Φεβρουαρίου 1991. Στις 3 Ιουνίου 1999 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Τσέτινιε τιτουλάριος Επίσκοπος Βουδίμλιε, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Μαυροβουνίου. Στις 31 Μαΐου 2002 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Βουδίμλιε και Νίκσιτς. Στις 29 Μαΐου 2021 εξελέγη Μητροπολίτης Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 24 Μαΐου 2022.