Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Χουσίων κύριος Κορνήλιος. (γεν. 1966).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Κορνήλιος Ονίλα γεννήθηκε στο χωριό Κόρνι-Αλμπέστι (Corni-Albești) της Κομητείας Βασλουϊάνου της Ρουμανίας στις 25 Ιουλίου 1966. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο της Ιεράς Μονής Νεάμτ το 1988 και από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1992.  Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο του Μαρβούργου της Γερμανίας. Στις 21 Νοεμβρίου 1997 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Νοεμβρίου 1997 και Πρεσβύτερος στις 23 Νοεμβρίου 1997. Την 1 Ιουνίου 1999 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Επισκοπής Χουσίων. Στις 26 Ιουνίου 1999 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Νοεμβρίου 1999 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπαρλαδεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Χουσίων. Στις 18 Ιουνίου 2009 εξελέγη Επίσκοπος Χουσίων. Στις 18 Αυγούστου 2017 παύθηκε.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 24 Μαΐου 2022.