Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αντινόης κύριος Παντελεήμων. (γεν. 1955).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Λαμπαδάριος γεννήθηκε στην Κάλυμνο στις 15 Μαΐου 1955. Σπούδασε τη Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1980 και Πρεσβύτερος το 1983. Υπηρέτησε ως Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος στην Μητρόπολη Ιωαννουπόλεως από το 1987 μέχρι το 1992 και της Μητροπόλεως Καλής Ελπίδος από το 1996 μέχρι το 1997. Στις 30 Νοεμβρίου 1999 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Γκάνας. Στις 27 Οκτωβρίου 2004 εξελέγη Μητροπολίτης Πηλουσίου. Την 1 Νοεμβρίου 2006 παραιτήθηκε. Στις 2 Νοεμβρίου 2006 εξελέγη τιτουλάριος Μητροπολίτης Αντινόης.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 24 Μαΐου 2022.