Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σαράντα Εκκλησιών κυρός Σίλας. (1919-2000).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Σάββας Κοσκινάς γεννήθηκε στην Κέρκυρα στις 27 Δεκεμβρίου 1919. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1943. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1941 και Πρεσβύτερος το 1943 (1946). Υπηρέτησε αρχικώς ως στρατιωτικός ιερέας στην Ελλάδα και στη συνέχεια ως Εφημέριος στην Αμερική. Στις 9 Οκτωβρίου 1960 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αμφιπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής. Στις 15 Μαρτίου 1979 εξελέγη Επίσκοπος Νέας Ιερεσέης και στις 24 Ιανουαρίου 1980 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 15 Οκτωβρίου 1996 εξελέγη Μητροπολίτης Σαράντα Εκκλησιών. Εκοιμήθη στη Νέα Υόρκη στις 12 Δεκεμβρίου 2000. Η νεκρώσιμος ακολουθία εψάλη στον Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου στο Τέναφλι της Νέας Ιερεσέης στις 16 Δεκεμβρίου 2000 προεξάρχοντος του Αρχιεπισκόπου Αμερικής Δημητρίου. Ο ενταφιασμός έγινε στη Θεολογική Σχολή Τιμίου Σταυρού Βοστώνης στις 18 Δεκεμβρίου 2000 από τον Μητροπολίτη Ανέων και Πρόεδρο Βοστώνης Μεθόδιο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 27 Οκτωβρίου 2017.