Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καισαριανής, Βύρωνος και Υμηττού κύριος Δανιήλ. (γεν. 1952).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Διονύσιος Πουρτσουκλής γεννήθηκε στην Νέα Μανωλάδα Ηλείας στις 19 Σεπτεμβρίου 1952. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1977. Στις 19 Μαΐου 1973 εκάρη μοναχός. από τον Μητροπολίτη Δημητριάδος Ηλία στην Ιερά Μονή Ζωοδόχου Πηγής Άνω Ξενιάς Αλμυρού Μαγνησίας.  Διάκονος χειροτονήθηκε στις 29 Δεκεμβρίου 1974 στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Παλαιού Φαλήρου από τον Μητροπολίτη Δημητριάδος Χριστόδουλο. Στις 11 Μαρτίου 1979 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος στον Ιερό Ναό Αναλήψεως του Χριστού Βόλου από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στην Μητρόπολη Δημητριάδος από το 1978 μέχρι το 1998 και Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου από το 1998 μέχρι το 2000. Στις 22 Ιανουαρίου 2000 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Καισαριανής, Βύρωνος και Υμηττού.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 25 Μαΐου 2022.