Αρχική σελίδα

Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Θερμοπυλών κύριος Ιωάννης. (γεν. 1940).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Ιωάννης Σακελλαρίου γεννήθηκε στην Αθήνα στις 8 Νοεμβρίου 1940. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1981. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Φεβρουαρίου 1970 και Πρεσβύτερος στις 3 Μαΐου 1970. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Πεντέλης (1994-2000). Επίσης διετέλεσε Διευθυντής του Διορθοδόξου Κέντρου της Εκκλησίας της Ελλάδος (1999-2009). Στις 14 Οκτωβρίου 2000 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Θερμοπυλών, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Στις 3 Νοεμβρίου 2011 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη και τοποθετήθηκε ξανά Διευθυντής του Διορθοδόξου Κέντρου..

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 25 Μαΐου 2022.