Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζνεπόλεως κυρός Αβενήρ. (1930-2001).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Στόιτσεφ Αρναούντωφ γεννήθηκε στις 24 Μαρτίου 1930 στο χωριό Κόστιεβο της Φιλιππουπόλεως. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Σόφιας το 1951 και από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1955. Το 1961 μετέβη στη Βιέννη και εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Επισκοπής Βιέννης του Πατριαρχείου Ρωσίας. Κατά την εκεί παραμονή του σπούδασε Σλαβική Ιστορία και Τέχνη. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Ιανουαρίου 1963 από τον Επίσκοπο Βιέννης και Αυστρίας Φιλάρετο και Πρεσβύτερος στις 6 Απριλίου 1975 από τον Αρχιεπίσκοπο Βιέννης και Αυστρίας Ειρηναίο. Στις 26 Αυγούστου 1972 εκάρη μοναχός. Στις 19 Οκτωβρίου 1979 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Μπάντεν-Μπάντεν της Γερμανίας. Το 1990 εντάχθηκε στον κλήρο της Μητροπόλεως Δυτικής Ευρώπης του Πατριαρχείου Βουλγαρίας. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Βιέννη. Στις 14 Σεπτεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Γλαβινίτσης από την αποσχισθείσα ομάδα του Μητροπολίτη Νευροκοπίου Ποιμένα (Εναλλακτική Σύνοδος). Το 1993 εξελέγη Μητροπολίτης Βιέννης και Ευρώπης. Την 1 Οκτωβρίου 1998 μετά τη Μείζονα και Υπερτελή Σύνοδο της Σόφιας έγινε δεκτός στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας ως τιτουλάριος Επίσκοπος Ζνεπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης. Εκοιμήθη στη Βιέννη στις 15 Ιουνίου 2001.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.