Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κερκύρας και Παξών κυρός Τιμόθεος. (1939-2002).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Ανδρέας Τριβιζάς γεννήθηκε στον Αγρό Κερκύρας την 1 Ιουνίου 1939. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών το 1967. Στις 18 Αυγούστου 1962 εκάρη μοναχός. Στις 19 Αυγούστου 1962 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 15 Απριλίου 1967 Πρεσβύτερος. Από το 1972 μέχρι το 1984 υπηρέτησε ως Γραμματέας και Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου. Στις 4 Μαΐου 1984 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Κερκύρας και Παξών. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 15 Μαρτίου 2002.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 28 Μαΐου 2022.