Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τελμησού κυρός Χριστοφόρος (1936-2003).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Κομμοδάτος γεννήθηκε στα Αναφώτια της Επαρχίας Λάρνακας Κύπρου στις 21 Δεκεμβρίου 1936. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1962. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Ιουλίου 1959 και Πρεσβύτερος στις 17 Δεκεμβρίου 1961. Στις 12 Μαρτίου 1977 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τελμησού, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας. Το 2002 απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας. Εκοιμήθη στις 26 Φεβρουαρίου 2003.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 22 Ιανουαρίου 2018.