Αρχική σελίδα

Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Θαβωρίου κυρός Δανιήλ. (1921-2003).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Χωριατάκης γεννήθηκε το 1921 στον Λιμένα Βαθέος Σάμου. Αφίχθηκε στα Ιεροσόλυμα το 1940. Το 1943 εκάρη μοναχός. Το 1945 χειροτονήθηκε Διάκονος και το 1947 Πρεσβύτερος. Ταυτόχρονα έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την ίδια χρονιά διορίστηκε Τελετάρχης του Πατριαρχείου. Το 1960 διορίστηκε Παρασκευοφύλακας του Ναού της Αναστάσεως. Το 1966 διορίστηκε Γέρων Σκευφύλαξ ενώ το 1979 κλήθηκε για πρώτη φορά στην Ιερά Σύνοδο. Στις 15 Μαρτίου 1981 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Θαβωρίου. Στις 11 Νοεμβρίου 1991 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στις 9 Νοεμβρίου 2003.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 29 Μαΐου 2022.