Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νικομηδείας κυρός Συμεών. (1920-2003).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Συμεών Αμαρύλλιος γεννήθηκε στην Πρίγκηπο το 1920. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1940. Στις 3 Νοεμβρίου 1940 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Φιλαδελφείας Αιμιλιανό. Ως Διάκονος υπηρέτησε για μια οκταετία στη Μητρόπολη Πριγκηποννήσων. Το Σεπτέμβριο του 1948 διορίστηκε Γραμματέας του Γραφείου Τύπου του Πατριαρχείου. Τον Ιανουάριο του 1951 προήχθη σε Κωδικογράφο της Ιεράς Συνόδου και στις 5 Οκτωβρίου 1951 σε Υπογραμματέα. Στις 10 Δεκεκμβρίου 1957 προήχθη σε Αρχιγραμματέα. Η χειροτονία του σε Πρεσβύτερο τελέσθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στις 22 Δεκεμβρίου 1957 από τον Μητροπολίτη Χαλκηδόνος Θωμά. Στις 21 Απριλίου 1964 εξελέγη τιτουλάριος Μητροπολίτης Ειρηνουπόλεως. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε στον Πατριαρχικό Ναό στις 26 Απριλίου 1964, Κυριακή των Βαΐων. Στις 9 Ιουνίου 1987 εξελέγη Μητροπολίτης Πριγκηποννήσων. Στις 25 Ιουνίου 2002 εξελέγη Μητροπολίτης Νικομηδείας. Εκοιμήθη στις 18 Οκτωβρίου 2003.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.