Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πολόγου και Κουμανόβου κύριος Ιωακείμ. (γεν. 1949).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Ιωακείμ Γιοφτσέφσκι γεννήθηκε στο χωριό Λούκοβο (Lukovo) του Δήμου Στρούγκας (Struga) της Βορείου Μακεδονίας (Γιουγκοσλαβίας τότε) στις 7 Νοεμβρίου 1949. Ήταν έγγαμος. Στις 9 Φεβρουαρίου 1996 εκάρη μοναχός. Την ίδια ημέρα εκάρη μοναχή και η σύζυγός του. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Ιουλίου 1996 από τον Μητροπολίτη Μαυροβουνίου Αμφιλόχιο και Πρεσβύτερος στις 31 Οκτωβρίου 1996. Στις 30 Νοεμβρίου 2003 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αρχαγγέλου Μιχαήλ Βελιγραδίου τιτουλάριος Επίσκοπος Βελίκης, Βοηθός Επίσκοπος και τοποτηρητής της Επισκοπής Πολόγου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Παύλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βελισσού και Βαρδαρίου Ιωάννη, Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Αμφιλόχιο και τους Επισκόπους Μπάτσκας Ειρηναίο, Βράνιε Παχώμιο, Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Γρηγόριο και Σουμαδίας Ιωάννη. Στις 14 Αυγούστου 2004 εξελέγη Επίσκοπος Πολόγου και Κουμανόβου. Από το 2004 είναι τοποτηρητής της Επισκοπής Δεβρών και Κιτσέβου.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.